HAFTA İÇİ 17:00'A KADAR AYNI GÜN STOKTAN YURTİÇİ KARGO İLE KARGOLAMA
 
 

Kategoriler
3d YAZICI NASIL YAPILIR

3d YAZICI NASIL YAPILIR

22.03.2018
3d YAZICI NASIL YAPILIR

3D baskı fikri büyüleyicidir; Bir yazıcıyı halka açık bir yere yerleştirmek ve bir kalabalığı çabucak toplayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Temel teknoloji, katman üzerinde bir 3B nesne oluşturmak için oluşturulduğu için seyretmek hayranlık vericidir.

Füzyonlu Filament Modelleme (FFM) en popüler işlemdir ve bu derste bakacağımız bu 3 boyutlu yazıcı olacaktır. FFM'nin temel ilkeleri inanılmaz derecede basittir; filaman olarak bilinen ince bir plastik iplik, eritilir ve küçük bir nozuldan itilir, bu meme, tabakaları yavaşça oluşturmak için bir baskı platformunun etrafında doğru bir şekilde hareket ettirilir.

En basit terimler haline getirilen süreç, üç boyutlu kek süslemeleri oluşturmak için bir buzlanma torbası ve nozul kullanmak gibidir. Her ne kadar teknik basit olsa da, bunu mümkün kılan teknoloji inanılmaz derecede ilerlemiş ve hassastır ve nihayetinde mikro denetleyicilerin (örneğin Arduino kartı gibi) ve Nema 17'ler gibi step motorların nispeten yeni gelişmeleri ile - nihayetinde doğruluk ve fiyat teknoloji herkes için erişilebilir durumda.

3D yazıcılar nasıl çalışır?
Bu panoların ve step motorların kullanımıyla doğru kontrol, yapımcı topluluğun kendi ve bina tasarımlarını oluşturmaya dahil olmasını mümkün kılmıştır. Herhangi bir FFM projesi için başlangıç ??noktası, çığır açan iş veya RepRap projesidir.

Adrian Bowyer ve ekibinin çalışmaları bugünün 3D baskı devrimini kurdu ve şimdi evde 3D yazıcı yapmak isteyen herkesin yeteneği ve minimum bir harcamaya sahip. Orada bol miktarda 3D yazıcı tasarımı var ve çoğunluğu RepRap projesinin orijinal eseri etrafında çalışıyor.

RepRap'tan evrimleşmiş bir yazıcı, doğru şekilde oluşturulduğunda inanılmaz sonuçlar elde edebilen çok basit bir yazıcı olan Prusa i3.

Bu derste, bir Prusa i3'ü temel olarak kullanacağız ve bileşenlerin ve ekstrüder gibi bileşenlerin önemini ve bu ve diğer bileşenlerin nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve nasıl değiştirileceğini ve geliştirilebileceğini keşfedeceğiz. 3D baskıyı keşfetmenin kendinizden daha iyi bir yolu yoktur.

Kendi 3D yazıcınızı nasıl kurabilirim?

Luzbot Mini, özellikleri paketlemeyi başarıyor ve burada kurşun vidayı, ısıtılmış kendinden yayılan platformu ve bazı çok temiz kablo kanallarını gösterir.
Neden bir 3D yazıcı oluşturmalı?
Hızlı bir şekilde internete bakın ve 3D yazıcıların fiyatının artık nispeten ucuz olduğunu göreceksiniz. Bir XYZ Da Vinci Jnr, örneğin 250 TL (366 $, 495 $) karşılığında satın alınabilir.

Prusa, kitleri ve önceden oluşturulmuş yazıcıları satıyor, parçaların kalitesi ve yükseltme yeteneği diğer ucuz kitlerle karşılaştırıldığında oldukça geniştir. XYZ gibi daha ucuz yazıcılar, baskı yapabilecekleri malzeme ve kaliteyle sınırlı olmakla birlikte, internetten ucuz kitler genellikle ucuz parçalar kullanır ve bunları tutarlı bir şekilde yazdırmak çoğu zaman zordur.

Kendi 3D yazıcınızı oluşturarak, makinenin ve sürecin her yönünü öğreneceksiniz. Bu sadece işlerin nasıl yürüdüğünü ve yanlış gittiğinde ya da nasıl düzeltileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yazıcınızın nasıl daha iyi yazdırılacağını daha iyi anlayabilirsiniz.

En iyi 10 3D yazıcı
Yaptığınız yapıdan geçerken, ince ayar veya ayarlamaya ihtiyaç duyacağınız pek çok parça olduğunu keşfedersiniz, bu nedenle her bir bileşenin yazıcının geri kalanıyla nasıl ilişkili olduğunu bilmeye değersiniz, özellikle de yardım için çevrimiçi olarak giriş yapmanız gerekiyorsa.

Bir kit satın almak, tüm parçaları bir araya getirmenin en ucuz yoludur. Bu nedenle, ürünle birlikte verilen ısıtıcıyı ve ekstrüderi kullanmasanız bile, tüm parçaları tek tek satın almaktan daha ucuza çalışacaktır. Toplu olarak satın alan ve bir kit bir araya getiren bir şirket, size tüm seti kendiniz ekleyebileceğinizden daha az bir süre için komple seti satabilecektir.

Bir kit satın almak söz konusu olduğunda, bakmaya değer iki şirket Prusa, yazıcının orijinal tasarımcıları veya iyi bir versiyonunu üreten Ooznest.

Eğer yalnız başına gitmeye karar verirseniz, o zaman Prusa i3'ün kaynak dosyalarını indirmeniz gerekecektir. Buradaki sorunlardan biri, 3D yazıcıyı oluşturmak için parçaları yazdırmak için bir 3D yazıcıya ihtiyacınız olduğu.

Prusa i3 tasarımında Y ekseninde hareketli bir platform bulunur ve RepRap tasarımlarına doğrudan bir geri dönüş sağlar. Bunun nedeni, platformu Ultimaker ve Zortrax yazıcılar gibi X ekseni ve Y ekseni boyunca Z ekseninden ve yazıcı kafasından hareket ettirmek için tasarlanmış bir yazıcıdan daha az parça kullanmasıdır.

Yapıya başlamadan önce anahtar bileşenlere bakacağız. Bunlar, baskı kalitesi veya güvenilirliğini geliştirmek için derleme sırasında veya gelecekte yükseltme yapabileceğiniz parçalardır, bu yüzden onlar hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ve çoğu zaman birbirleriyle bağlantılı olan farklı seçenekler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Piyasadaki ucuz kitlerin bazılarının dikkate almaması bir gerçektir.

çerçeve
Hareketli parçalar ve hassaslık nedeniyle titreşimleri minimumda tutan sağlam bir çerçeve gereklidir. İyi bir yazıcıyı kaldırın ve ne kadar ağırlığında olduklarına şaşıracaksınız, bu kısmen bileşenlerden dolayıdır, ancak ağırlık önemli bir özelliktir.

Bazı Prusa i3 yazıcılar için plastik çerçeveler ortak bir yükseltmedir, ancak baskı kalitesi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olacağından ucuz, ince karelere dikkat edin. İyi bir katı metal çerçeve genellikle en basit ve en ucuz çözümdür. Prusa i3 çerçeve, bir masif dikdörtgen taban oluşturmak için dişli cıvatalardan ve 3D baskılı parçalardan oluşmaktadır.

Somunlar çubukların aralıklarını ayarlamak için kullanılır, böylece tüm çerçeve mümkün olduğunca doğru ve doğru yapılabilir. Cıvataların kesişmesi, motorları ve elektronik aksamı tutan sağlam bir metal iskelettir ve yine bu, tabana sabitlenmiştir. Çerçevenin yapısı nispeten basit bir meseledir, ancak somun ve bileşenler arasındaki mesafelerin doğru olmasını sağlamak için bina gerekli olduğunda doğruluk.

Bir ölçüm göstergesi veya metal kural kullanmak, tüm mesafelerin hassas olmasını sağlamanın en kolay yoludur. Bir kit kullanıyorsanız, tüm ölçümler cıvatayı hareket ettirerek kolayca ayarlanabilir.

Filament boyutu
Filament, her FFM yazıcının kalbinde yer alır ve çeşitli farklı malzeme ve boyutlarda mevcuttur ve bir makaraya sarılmış olarak gelir. Bu makaralar tasarımda oldukça standarttır ve iyi kalitede filament üreten çeşitli üreticiler vardır.

Yine, 3D yazıcı kitlerinde olduğu gibi filamanın kalitesi de büyük ölçüde değişir, bu nedenle kaliteli filamente yatırım yapmak, aldığınız baskılar için büyük bir fark yaratacaktır.

Filament malzemelerin yanı sıra, ihtiyacınız olan ilk büyük karar, yazıcınız için istediğiniz boyut filamentidir. İki ortak boyut vardır: 1.75mm veya 2.85mm. Her boyutta artıları ve eksileri vardır ve bu sadece bir maliyet ya da kalite sorunu değildir.

Bir 12V sistemi çalıştırıyorsanız ve bir 24V sistemi kullanıyorsanız, genel kural 1.75 mm'ye yapışır. 1,75 mm'ye bakıldığında, daha az ısı alması ve dolayısıyla sıcak uçtan geçerken erimesi için daha az güç elde etmesi avantajı vardır, bu da onu daha ekonomik hale getirir.

Birçok durumda 1.75mm filamanların kullanılması ve özellikle de başlangıçtaki kendiliğinden oluşan yapılarda, sıcak uç sıcaklıklarının tam olarak elde edilmesi söz konusu olduğunda daha fazla bağışlayıcıdır, bu da çok fazla ayrıntıya sahip pürüzsüz kalitede baskılar üretmeyi kolaylaştırır. Diğer yandan, 2.85mm filamenti eritmek ve nozuldan zorlamak için daha fazla güç gerektiğinden sadece 24V yazıcılar tarafından kullanılabilir.

Göreceli olarak hızlı bir şekilde yapmak istediğiniz büyük ölçekli baskılarınız varsa, 24V 2.85mm'lik bir sistem faydalı olacaktır ve genellikle köprüleme ve daha az ayrıntı gerektiren modeller için daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, doğru şekilde optimize edilmiş bir yazıcıda, filament boyutuyla oluşturulan baskılar arasında herhangi bir farkın görülmesi için bir neden yoktur.

Filament tipi
Filament türleri yazıcının çalışmalarında çok daha büyük bir etkiye sahiptir. En yaygın iki materyal Polilaktik asit (PLA) ve Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) 'dir.

PLA, birçok 3D yazıcı için hızlı bir şekilde tercih ediliyor: iyi fiyatlı; çok çeşitli renklerde mevcuttur; biyolojik olarak parçalanabilir; ve neredeyse her 3D yazıcıda kullanılabilir. PLA, çeşitli nedenlerden dolayı popüler hale gelmiştir, ancak iki önemli özellik, çok fazla koku almadığı ve diğer filament tiplerinin derecesine kadar eğilmekten muzdarip olmamasıdır.

Bu, ısıtmalı yatak olmaksızın kullanılabileceği anlamına gelir. PLA, diğer malzemelerle karşılaştırıldığında erimiş halde daha akışkan hale gelir; bu da, ekstre edildikten sonra hızlı soğutmanın gerekli olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, PLA kullanmaya karar verirseniz, yazıcı kafasının yanında güçlü hayranlara sahip olmanız gerekir.

PLA, ABS'den daha güçlü ve daha serttir, ancak daha düşük erime noktası, baskının sıcak olabileceği ve doğrudan güneş ışığı altında kaldığında deforme olduğu bilinen herhangi bir durumda kullanılmasını uygun hale getirir.

ABS uzun zamandır 3D baskıda kullanılan ana malzemelerden biri olarak kurulmuştur. Çeşitli boyutlarda ve renklerde de mevcuttur ve iyi baskılar basacaktır. ABS ile ilgili konulardan biri, basıldığında güçlü bir erimiş plastik kokusu vermesidir.

Bununla birlikte, PLA'dan daha yüksek bir erime noktasına sahip olmak, genel kullanım için daha uygundur.

{ "type": "service_account", "project_id": "merchant-center-1695422536475", "private_key_id": "0f295debd32af8434c4d494e49ce62860730ba96", "private_key": "-----BEGIN PRIVATE KEY-----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\nEM5vUVJZTp1OB5/7KpSQ/gE=\n-----END PRIVATE KEY-----\n", "client_email": "merchant-center-1695422536475@merchant-center-1695422536475.iam.gserviceaccount.com", "client_id": "103267199041001357528", "auth_uri": "https://accounts.google.com/o/oauth2/auth", "token_uri": "https://oauth2.googleapis.com/token", "auth_provider_x509_cert_url": "https://www.googleapis.com/oauth2/v1/certs", "client_x509_cert_url": "https://www.googleapis.com/robot/v1/metadata/x509/merchant-center-1695422536475%40merchant-center-1695422536475.iam.gserviceaccount.com", "universe_domain": "googleapis.com" }